Gdzie leży granica etyki w medycynie?

Gdzie leży granica etyki w medycynie?

Lekarz z piekła rodem

Doktor Śmierć. Sidney Gottlieb i najmroczniejsze eksperymenty CIA” to detaliczne studium przypadku od Stephena Kinzera. Autor skupia się na tytułowym lekarzu, który zaraz po studiach miał podjąć pracę jako specjalista do spraw trucizn i broni biologicznej, jednak kierownictwo przydzieliło mu zupełnie inne zadanie. Lekarz został przewodniczącym projektu MKUltra, którego zadaniem było opracowanie leku lub sposobu na czytanie ludziom w myślach i przejęcie kontroli nad ich zachowaniami.

Gottlieb pracując nad wyznaczonym zadaniem korzystał z LSD, które podawał swoim pacjentom w wielkich, przekraczających normy dawkach. Pacjenci, często nieświadomi studenci uniwersytetów, mieszkańcy domów spokojnej starości i ochotnicy z małych miasteczek, doświadczali psychozy, która koniec końców prowadziła do obłąkania. U większości z nich pojawiły się problemy skórne oraz wypadające włosy. Poza faszerowaniem narkotykami stosowane były inne procedury. Do najbardziej popularnych należały deprawacje snu i pozbawianie pacjentów pożywienia, mylenie rytmu dnia i nocy, odporność na głośne dźwięki, a także znęcanie psychiczne i fizyczne. Niektóre dokumenty zaświadczają również o molestowaniu seksualnym.

Człowiek, który za nic nie odpowiedział

Lekarz umrze na dwa lata przed wystartowaniem procesu odnośnie MKUltra. Konsekwencje ominie również ówczesny prezydent USA i jego rząd, wszyscy, którzy jeszcze mogli zeznawać powołali się na niewiedzę, ponieważ dokumenty odnośnie projektu były utajnione. Dziś wiemy, że CIA za wszelką cenę pragnęła wymyślić coś, co ustawi ich na szczycie starcia podczas Zimnej Wojny i da miażdżącą przewagę nad wrogiem. Praca nad kontrolą umysłów jest jedną z bardziej niemoralnych i nieetycznych zagrań amerykańskiego rządu. Przez działania projektu MKUltura podnosiły się pierwsze głosy, które były sceptycznie nastawione do rządu, który miał utajniać przed obywatelami swoje działania i starać się ich wykorzystywać na wszystkich polach eksploatacji.

Projekt Gottlieba był prowadzony do połowy lat 60. XX wieku. Lekarz nie widział w nim nic poza wielkim krokiem ku rozwojowi medycyny i nauki, odpierając zarzuty, jakoby jego działania nie mieściły się w jego kompetencjach. Współczesne badania nie omijają porównań Gottlieba do nazistowskich medyków, których praktyki w przerażającej większości były podobne. Nigdy też nie dowiemy się całej prawdy o projekcie, ponieważ większość dokumentów uległa zniszczeniu przez lata.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com